OBSADA POLSKA
POSTACI I ICH ODTWÓRCY
Menu główne
strona główna
logowanie
bannery
katalog stron
forum
Inne
działy artykułów
działy newsów
download
rekomenduj nas
kontakt
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 1
SZUKAJ
Kociaki polecają
Musical
Reklama
i-medycyna.pl | suzuki części yama.suzuki.pl/auto/akcesoria
  O musicalu

Muzyka: Andrew Lloyd Webber
Libretto: na podstawie wierszy Thomasa Stearnsa Eliota
Prapremiera światowa: 11 maja 1981, New London Theatre (Londyn)
Prapremiera polska: 10 stycznia 2004, Teatr Muzyczny ROMA (Warszawa)

Wszystko zaczęło się od poezji Thomasa Stearnsa Eliota. Według anegdoty opowiedzianej przez Andrew Lloyda Webbera, wpadł on na pomysł tego musicalu... w samolocie. Wybierał się w długą podróż, więc chciał poczytać coś w trakcie lotu. W sklepie na lotnisku zobaczył książkę z wierszami o kotach, którą w dzieciństwie czytała mu matka. (Była to "Old Possum's Book of Practical Cats", oczywiście!). Kupił książeczkę i gdy przeglądał ją w samolocie, pomyślał, że mógłby stworzyć o tym musical. Tak właśnie powstał musical "Cats". Teraz "Koty" to jeden z najpopularniejszych musicali świata.

Libretto powstało na podstawie poezji Thomasa Stearnsa Eliota. Większość tekstów wzięto z "Old Possum's Book of Practical Cats" Eliota (w oryginale wydane w 1939 r.). Kilka wierszy zostało trochę zmienionych (np. dodano osiem wersów do "Song of the Jellicles"). Część utworów, jak "The Marching Song of the Pollicle Dogs" oraz historia Grizabelli, znaleziono pośród niepublikowanych dzieł Eliota. Prolog powstał na podstawie innego niepublikowanego poematu, zatytułowanego "Pollicle Dogs and Jellicle Cats". Utwór "Memory" ("Pamięć") zawiera wersy i jest wzorowany na "Rhapsody On a Windy Night" ("Rapsodia na wietrzną noc"), i innych wierszach z okresu "Prufrock". Wszystkie pozostałe słowa w przedstawieniu wzięto z Dzieł Zebranych (Collected Poems).

W roku 1983 "Koty" zdobyły siedem nagród Tony Awards, w tym nagrodę za najlepszy musical. T.S. Eliot otrzymał pośmiertną nagrodę Tony. "Cats" to najdłużej wystawiany spektakl w całej historii teatru musicalowego. Od czasu premiery 11-tego maja 1981 r. aż do wielkiego zdjęcia z afisza w swoje dwudzieste pierwsze urodziny (11-tego maja 2002 r.) musical zagrano w New London Theatre niemal 9000 razy. Na całym świecie "Koty" zobaczyło ponad 50 milionów ludzi w 26 krajach... I po tylu latach "Koty" nadal są absolutnym numerem jeden! :)))

Wszyscy aktorzy grający w musicalu noszą specjalne stylizowane na koty kostiumy, peruki, sztuczne ogony, a nawet obroże. Nakładają też specjalny makijaż. Kostiumy zmieniały się z upływem lat. Początkowo były dość metaforyczne, teraz zaś są one tak dosłowne i "kocie", że aktorzy wyglądają prawie jak żywe koty.Małgorzata Lipska
Tekst zapożyczony z www.musical.pl

Przeglądasz właśnie zawartość archiwalnej fanowskiej strony internetowej, poświęconej w całości musicalowi "Koty" autorstwa Andrew Lloyda Webbera. Znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje na temat oryginalnej wersji "Kotów" (Cats) oraz wszystko, co chcesz wiedzieć o polskiej wersji tej produkcji (ale boisz się zapytać!). W dziale Download znajdziesz dużo interesujących materiałów, w tym wybrane "bootlegowe" nagrania ze spektakli, dokonane przez widzów w Teatrze ROMA w Warszawie. Gorąco zachęcamy również do lektury archiwalnych artykułów na temat "Kotów", które znajdziesz zarówno na stronie głównej naszego serwisu, jak i na forum dyskusyjnym.

Na niniejszej stronie znajdziesz również pełne polskie libretto w tłumaczeniu Daniela Wyszogrodzkiego (tłumaczenia oryginalnych "Kotów" wydanych na DVD niestety w chwili obecnej JESZCZE nie posiadamy - ale może pojawi się w przyszłości. Nie mamy niestety uprawnień do opublikowania tutaj tłumaczeń Stanisława Barańczaka więc ich również na tej stronie nie ma - tłumaczenia wykonane przez Barańczaka zostały wydane oficjalnie w formie książkowej).

Niestety, polskie "Koty" zostały już zdjęte z afisza, podobnie zresztą jak większość wersji tego musicalu wystawianych w naszej części świata. Pozostały zdjęcia, dźwięki, libretta, recenzje - i cudowne wspomnienia tych, którym dane było oglądać "Koty" na żywo.

Jak wiadomo, już od kilku lat nie ma "Kotów" na deskach Teatru Roma. Co rusz to jednak powstają kolejne "narodowe" wersje tego musicalu, może więc ktoś z forumowiczów miał okazję którąś z nich oglądać? Zapraszamy do dyskusji na naszym "kocim" forum.